Drużyna Harcerska

"Poszukiwacze Przygód" w Załęczu Wielkim

29 Drużyna Harcerska Nieprzetartego Szlaku „Poszukiwacze przygód” we wrześniu wzięła udział w sześciodniowych warsztatach twórczości projektu „Też potrafię” dofinansowywanego ze środków PFRON. Warsztaty odbyły się w OSW ZHP „Nadwarciański Gród” w Załęczu Wielkim.

W trakcie warsztatu zorganizowano różne zajęcia: plastyczne, sportowo-ruchowe, przyrodnicze, integracyjne oraz jedną całodniową wycieczkę do Łodzi. Zajęcia plastyczne prowadzone były przez artystów – plastyków harcerze mieli możliwość doskonalić sprawność manualną, rozwijać kreatywność, wyobraźnię oraz indywidualizm. Poznali nowe techniki malarskie, rozpoznawali szczegóły oraz uczyli się dostrzegać różnorodność barw w otoczeniu. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia, na których dzieci mogły wykonać własnoręczną biżuterię. Wielką atrakcją był bieg na orientację ścieżkami lasu załęczańskiego. Harcerze nauczyli się orientować w terenie leśnym, posługiwać szkicem terenu. Podczas zajęć przyrodniczych poznawali i utrwalali wiedzę na temat różnych gatunków drzew i krzewów
w otaczającym ośrodek lesie. Zajęciach integracyjne wzmacniały kompetencje społeczne: zabawy prowadzone były przez aktora, uczył on dzieci sztuki improwizacji, odbywały się również wieczorki taneczne oraz spotkania muzyczno-ruchowe przy ognisku. Podczas wycieczki do Łodzi harcerze mogli nie tylko rozwijać swoje zainteresowania, ale również przyswajali umiejętności niezbędne w życiu codziennym. Poznali m.in. zasady zachowania w muzeach, galeriach i na wystawach. Zwiedzali ekspozycje w Experymentarium, gdzie poznawali podstawowe zasady i prawa fizyki uczestniczyli w projektach interaktywnych, samodzielnie przeprowadzali obserwacje i doświadczenia, doskonalili np. umiejętność zachowania równowagi w „Magicznym tunelu”. Zupełnie inny charakter miały wystawy w Muzeum Fabryki. Tam młodzi ludzie poznawali historię przemysłu włókienniczego, drogę bawełny z plantacji, przez fabrykę do sklepu z tkaninami, dzieje przemysłowej fortuny rodu Poznańskich. Warsztaty zakończyły się wernisażem prac wykonanych podczas zajęć, wręczono uczestnikom nagrody i dyplomy za udział w projekcie.

Tu znajdziecie nasze zdjęcia :)